Meg sem tudnám számolni, hány olyan megoldatlan bűntényt ismerünk, amelyek ne lennének jó alapanyagai egy legalább húszórás krimi forgatókönyvének. A mára már elavult bizonyítékok, a sok spekuláció, teória, ellentmondásos vallomások miatt egyre kevesebb a tényanyag, pedig sokszor csak egyetlenegy félreértésen, egy téves diszpécseri jelentésen múlott a valódi gyilkos lebukása. A Zodiákus esetében pontosan ez történt. A rejtélyes gyilkos legendája olyannyira kinőtte magát, hogy 2007-ben David Fincher rendezésében egy mozifilm is készült belőle Jake Gyllenhal, Mark Ruffalo és Robert Downey Jr. főszereplésével. A bejegyzés célja visszahelyezni a film egyes mozzanatait a valóságba és megkérdőjelezni azokat a dolgokat, amelyeket a film egyértelművé tesz. Lehetséges, hogy több gyilkosról van szó? Vagy Arthur Leigh Allen tényleg képes volt ennyire megzavarni a rendőrséget? Szedjük elő újra a filmet, és alkossuk meg a saját teóriánkat!
- Michael Mageau és Darlene Elizabeth Ferrin
A film és a tények: 1969. július 4-én Darlene Elizabeth Ferrin és Michael Renault Mageau lett a Zodiákus első áldozata. A két fiatal kocsijukkal a Blue Rock Springs-nél parkoltak le, hogy meghittebb környezetben beszélhessenek (Darlene ekkor házas volt). Ez a hely akkoriban a fiatal párok kedvelt helye volt. Ekkor valaki pár méterre tőlük megállt néhány másodpercre, majd először elhajtott. Nemsokára azonban visszatért, kiszállt a kocsiból, odament a fiatalokhoz, majd egy 9 mm-essel lelőtte a fiút, majd a lányt is. A többszörös lövést csak a srác élte túl. Negyven perccel a gyilkosságok után megcsörrent a vallejo-i rendőrőrs telefonja, ahol a gyilkos gúnyosan és pejoratívan bevallotta a gyilkosságot, majd egy még gúnyosabb "Viszláááát" búcsúszóval rájukb@szta a kagylót. A Zodiákus című film ezzel az esettel indít. A telefonhívásnál rögtön Arthur Leigh Allen hangját halljuk, így már itt is sejthetővé teszi számunkra Fincher, hogy ki lesz a film fő gyanusítottja. A következő jelenetben pedig megérkezik az első levél a San Francisco Chronicle-höz, amelyben a gyilkos olyan információkat közöl a bűntényről, amelyeket csak ő és a rendőrség ismerhetnek. A gyilkos leveléhez mellékelt egy rejtvényt is, amelynek a megfejtése – állítása szerint – a neve. Robert Graysmith (Jake Gyllenhal) ebben a szerkesztőségben dolgozott, így kerül ő a képbe.
Kik lehetnek a gyilkosok? Az első levél rejtvényének megfejtése kapcsán egy kulcsmondatra lehetünk figyelmesek, amely a filmben is elhangzik: megölni valakit a legizgatóbb dolog, amit el lehet képzelni, még annál is jobb, mint amikor az ember elélvez egy nőben, de a legjobb az egészben, hogy amikor meghalok és ujjászületek a Paradicsomban, akiket megöltem, mind a rabszolgáim lesznek"…Ha Arthur Leigh Allent eltesszük egy kicsit, akkor ez a sor utalhat Donald Lee Bujokra, aki 1968-ban szabadult a Deer Lodge-i fegyházból, és a vallomások szerint a rabtársainak gyakran mesélt emberek megöléséről, akik aztán a rabszolgái lesznek a túlvilágon. Róla egyszer még lesz szó. De emellett utalhat a mozigépész Rick Marshallra is, aki sokszor azt ecsetelte kollégáinak, hogy talált valamit, ami „sokkal izgalmasabb még a szexnél is”. A film egyébként hosszasan foglalkozik Rick Marshall-lal, levéve Arthur Leigh Allenről a gyanút egy ideig, de legalább addig, hogy már mi is elhisszük, hogy Rick a Zodiákus. A szóban forgás ellenére Rick Marshallt sosem látjuk a képernyőn, ám Bob Vaughnt, Rick egy kollégáját igen. Egy meglehetősen zavaros, többféleképpen értelmezhető jelenetben bonyolódik tovább az ügy: Bob részese lehetett a bűntényeknek? Ki járt-kelt a lakásban, amíg Robert és Bob az alagsorban tartózkodtak?
A július 4-i lövéseket túlélő Michael Mageou felismerte viszont később Arthur Leigh Allen arcát, és Darlene nővére, Linda is azt állította, hogy Allen megszállottan követte húgát. Miután Arthur egy ismerőse értesítette a hatóságokat arról, hogy a férfi egyszer azt mondta neki, hogy embereket akar ölni és ezért egy zseblámpát erősített a fegyveréhez, többször is kihallgatták, sikertelenül, noha számos bizonyíték erősítette a gyanút Allennel kapcsolatban: a Zodiac márkájú karórája, fegyverének típusa, az autójában levő véres kések, amelyek „elvileg” csirkék levágásához kellettek. Allen továbbá kétkezes volt, ami pszichológiai elemzések szerint képessé tette őt arra, hogy megmásítsa kézírását a levelekben, így nem egyezett a szerkesztőségbe küldött levél sem Allen kézírása. A férfit egyébként korábban kirúgták a haditengerészettől, valamint a gondnoki állásából is molesztálás vádja miatt. Az ügy azonban ennél még árnyaltabb: Lawrence Kane neve is felmerülhet ezügyben, hiszen a haditengerészetnél tett szolgálatai során megtanult rejtjelezni, amely tudásának segítségével képes lehetett megalkotni a levelekhez mellékelt rejtvényeket is. 1962-ben autóbalesetet szenvedett, amely - úgy vélték - felszabadított benne egyfajta ragadozó, állati ösztönt. Egy nyugalmazott nyomozó ráadásul azt állította, hogy az egyik Zodiákus-levélben feltűnik Kane neve is. Darlene nővére, Linda ezután Kanet is azonosította egy férfival, aki korábban testvérét zaklatta. Linda önellentmondásokba bonyolódó vallomása nem volt stabil bizonyíték, így ebből a szempontból ez az ügy zsákutca volt.
- Bryan Hartnell és Cecelia Ann Shepard
A film és a tények: 1969. szeptember 27-én két egyetemista, Bryan Hartnell, és barátnője, Cecelia Ann Shepard a Berryessa tó melletti parkba autóztak el piknikezni. A lány a szieszta alatt egy furcsa alak jelenlétére hívta fel barátja figyelmét, ám az először nem törődött Cecilia aggodalmával. A "furcsa alak" történetesen a Zodiákus gyilkos volt fekete csuklyás öltözékben. A férfi követelte Bryan kocsikulcsát és pénztárcáját. Miután megkapta, utasította a férfi barátnőjét, hogy kötözze meg barátját, majd ezzel egyúttal elmondta, hogy kár próbálkozni a meneküléssel, hiszen most szökött meg egy montanai börtönből, ahol megölt egy fegyőrt is, és nem fél, hogy újra gyilkoljon. Miután Ceceliat megkötözte a Zodiákus, kést húzott elő, Bryant 6-szor, Ceceliát pedig 10-szer szúrta meg. Távozása után Bryan kocsijának ajtaján ez volt látható:
"Vallejo
12-20-68
7- 4- 69
Sept 27-69 6:30
by knife"
A pár túlélte a támadást. A gyilkostól pedig ezúttal is érkezett bejelentés a rendőrséghez. A helyszínen az egyetlen, ám mégis jelentős bizonyíték egy katonai bakancs nyoma volt. Hartnell felépült végül a korházban, de barátnője életét vesztette. Itt ellentmondásba kerülünk a filmmel, hiszen a film szerint a nő már a helyszínen meghalt, barátja pedig egyedül ült egy rendőrautó mellett sokkot kapva. A film ezt a gyilkosságot Arthur Leigh Allennek tulajdonítja: az ő hangját halljuk a csuklya alatt, valamint Allen kihallgatása során kiderült, hogy a gyilkosság idején tényleg a helyszínen tartózkodott, és a tó közelében búvárkodott.
Kik lehetnek a gyilkosok? A Zodiákus-ügy árnyaltsága - ahogy korábban -, itt is megmutatkozik: a bizonyítékok kapásból két elkövető ellen szólnak, ha ismét nem vesszük a film elfogultságát figyelembe Allennel kapcsolatban: Jack Tarrance és Donald Lee Bujok, akiről korábban már volt szó. Állítólag Tarrance tulajdonában volt egy olyan jelmez, amely hasonlított a Zodiákus jelmezéhez. Egy grafológus továbbá úgy nyilatkozott, hogy a férfi kézírása megegyezik a Zodiákus gyilkos leveleiben látottakkal. A rendőrség mindazonáltal komolytalannak minősítette a bizonyítékokat: a bemutatott jelmez is durvább anyagból készült, mint a gyilkosé. A késelést túlélő Bryan Hartnell beszámolt arról is, hogy a gyilkos azt állította magáról, hogy nemrég szökött meg egy Montana-i börtönből. Így kerül a képbe Donald Lee Bujok, aki 1968-ban szabadult a Deer Lodge településen levő fegyházból, ám az ujjlenyomata nem egyezett a Zodiákuséval, valamint a gyilkosságok alatt a férfi még börtönben is volt.
- Paul Stine
Film és a tények: David Tusky (Mark Ruffalo) igencsak késleltetve, a harmadik, a Paul Stine-gyilkosságnál tűnik fel. 1969. október 11-én éjszaka egy taxis, Paul Stine felvesz egy férfit, aki a Washington és Maple Street sarkáig kéri a fuvart. Azonban rögtön a megérkezés előtt a gyilkos lelövi a sofőrt. A szomszédos ház ablakából látták a gyilkosságot a szobában levő gyerekek, így hívták is a rendőrséget, és azt mondták, hogy egy fekete férfi épp verekedik a sofőrrel. A rendőröknek így ez a személyleírás lett megadva, és míg ők egy fekete gyanusított után kutattak, a valódi gyilkos fogta magát, és b@zmeg elslisszant a helyszínről. A helyszínen talált ujjlenyomatok részlegesek csupán voltak. A film azonban nem utal rá, hogy a gyerekek adták le rosszul a drótot a rendőrségnek. Később a San Francisco Chronicle szerkesztősége ismét kapott egy halloweeni üdvözlőkártyát, amely szintén egy Zodiákus-üzenet volt, amelyet Paul Averynek (Robert Downey Jr.), a Chronicle egyik akkori szerkesztőjének címzett. Ebben leírta, hogy ő követte el a taxis gyilkosságot is, és bizonyítékul elküldte sofőr ingjének egy darabját.
Kik lehetnek a gyilkosok? Egy rendőr – aki valószínűleg tényleg látta a gyilkost – azt állította, hogy a már korábban általam is említett Kane fényképe „jobban hasonlít a gyilkosra, mint bárki másé, akit eddig látott.” A film azonban ezt az esetet is inkább Arthur Leigh Allen számlájára írja: egy későbbi jelenetben két rendőr utólagos vallomása szerint egy csoszogó, sántikáló férfit láttak meg a bűntény helyszínének közelében, ám mivel a rendőrségi diszpécser szerint fekete férfi volt az elkövető, így nem állították meg.
- Cherry Jo Bates
A film és a tények: 1966. okt. 30-án, még mielőtt egyáltalán köztudatba került volna a Zodiákus, egy diáklányt, Cherry Jo Bates-t brutálisan meggyilkoltak. A lány halála előtt nem sokkal a Riverside-i Főiskola könyvtárában tartózkodott. A kihallgatások alapján este fél 11-kor a szomszédok sikolyokat hallottak, noha a könyvtár este 9-kor már bezárt. A lány holttestét másnap találták meg brutális késszúrásokkal. A nyomozás során kiderült az is, hogy „a könyvtár világítását lekapcsolták az elektromos elosztóról.” Egy hónappal a gyilkosság után meg is érkezett a Zodiákus első levele a San Francisco Chronicle-be, amelyben magára vállalja Cherry Jo Bates megölését, azonban a film egyértelműen kijelenti, hogy a tettes nem ő, csak a hírnáv érdekében egy másik gyilkosságot is magára vállalt. Ezzel a négy üggyel gyakorlatilag időben tettünk egy hatalmas kört is.
Kik lehetnek a gyilkosok? A film ezt az egy esetet nem vizualizálja, csak beszélnek róla néhány jelenetben. Azonban itt is felmerül egy személy neve: noha a Zodiákus gyilkos később egyértelműen magára vállalta a gyilkosságot, sokan úgy vélik, hogy csak egy másik gyilkos helyett akarta learatni a babérokat: A Riverside-i Főiskola könyvtár alkalmazottai jelentették, hogy az eset után az egyik kollégájuk, Ross Sullivan eltűnt: Kaliforniába költözött, ahol több alkalommal is kezelték skizofrénia és bipoláris zavar miatt. Sullivan hajviselete és szemüvege emellett hasonló volt a Zodiákusról készült fantomrajzéhoz, ráadásul volt nála egy olyan katonai bakancs, amilyen lábnyomokat találtak az első Zodiákus gyilkosság helyszínén is. A filmben a taxis gyilkos szemüveges ember, így Sullivan mellett szóba kerülhet még újra Kane neve is.
Szóval vannak olyan esetek a világban, amelyekre nincs racionális magyarázat. Vannak viszont olyanok, amikre megannyi magyarázat van, de egyik sem fedi le az egész sztorit. A Zodiákus esete egy ilyen történet. 2018-ban újraindult a nyomozás a Zodiákus-gyilkos után, és ha lesz eredmény, én leszek az első, aki ezt be fogja ide dobni. Köszönöm, hogy olvastál, legközelebb találkozunk!
(Forrás: Zodiákus c. film, 2007, https://mult-kor.hu/nyolc-lehetseges-szemely-aki-a-rejtelyes-zodiakus-gyilkossagok-mgtt-allhat-20171109?pIdx=1&openImage=14660; https://hu.wikipedia.org/wiki/Zodiákus_gyilkos; https://index.hu/kulfold/2018/12/20/zodiakus_sorozatgyilkos_otven_eves_evfordulo/)
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.